Odpudzovače kún a hlodavcov do auta

Úvod Otázky k odpudzovačomOdpudzovače kún a hlodavcov do auta

Ochrana auta pre hlodavcami.

 

Na začiatok niekoľko viet ohľadom problematiky.

Kuny a hlodavce predstavujú najmä v zime problém nielen v budovách, ale aj vo vozidlách a to najmä v motorovom priestore. 

Medzi ľudmi sa šíria rôzne fámy, ktoré majú predísť návšteve hlodavcov a kún vo Vašom aute.

 

Uvádzame najčastejšie z nich:

1.) pokiaľ kuny a hlodavce nenájdu v aute potravu, odídu a maximálne zanechajú v aute nejaké tie výkaly

2.) ak je auto garážované, nič také mi nehrozí

3.) kuny a hlodavce niesú počas dňa aktívne

4.) ak je na parkovisku viacej áut, je malá pravdepodobnosť že si kuny vyberú práve to moje auto

5.) kuny a hlodavce hryzú káble len na benzínových motoroch

Na tieto fámy už  mnohí doplatili vynaložením nie malých finančných prostriedkov na opravu auta poškodeného práve kunou, alebo hlodavcami napr. krysami, potkanmi a myšami. 

 

Vysvetlenie:

ad.1.) najmä v zime sa kuny a hlodavce potýkajú s nedostatkom potravy, čo ich núti aktívne vyhľadávať potravu. Pri hľadaní potravy majú jedinú možnosť ako zistiť, či to čo našli je jedlé a bude im chutiť a tou je ochutnať to. Samozrejme pri ochutnávaní káblov a hadíc prichádza k ich poškodeniu.

ad.2.) je pravda že do uzatvorenej garáže sa kuny a hlodavce ťažko dostanú, no predsa len sú tu 2 možnosti:

a.) otvorená brána  garáže počas vychádzania a vchádzania autom do garáže

b.) počas parkovania vonku, hlodavec alebo kuna vlezú do motorového priestoru a vy si ich do garáže priveziete

ad.3.) veľa ľudí sy myslí, že kuny a hlodavce sú aktívne len v noci. Je to veľký omyl, hlad ich núti snoriť aj počas dňa, o čom sa mnohý motoristi nemylo presvedčili. 

ad.4.) kuny a hlodavce hľadajú potravu pokiaľ ju nenájdu a nezasytia sa. Nevlezú len do vozidiel, ktoré sú chránené zariadením na ich odplašenie.

ad.5.) kuny a hlodavce nerozlišujú medzi benzínovými  a dieselovými motormi. Je pravda že pri benzínových motoroch v prvom rade rozhryzú prívody ku sviečkam, no verte že nepohrdnú akýmkoľvek materiálom ktorý pod ich zubami povolí. Teda všetkými káblami, hadicami, tlmiacim materiálom a pod.

 

Toľko na zasvätenie do problematiky poškodzovania vozidiel kunami a hlodavcami. 

 

Najjednoduchším a najúčinnejším riešením tohto problému je použiť elektronický odpudzovač kún a hlodavcov.

Dôležitou súčasťou ochrany auta je okrem ochrany imobilizerom a alarmom aj ochrana pred hlodavcami a kunami. Všade prítomné hlodavce a kuny s obľubou využívajú „intimitu“ motorového priestoru auta pre požieranie potravy ale aj ako úkryt. A to nielen v zimných mesiacoch, kedy sa na teplom motore zohrievajú, ale aj v lete, kedy sú v motorom priestore chránení pred predátormi a môžu nerušene hodovať. Ich činnosť vo Vašom aute často zistíte, v tom lepšom prípade, podľa zápachu ktorý vychádza z motorového priestoru vďaka hnijúcim zvyškom ich potravy ktorú tam zanechali a v horšom prípade poruchou na motore a elektronike spôsobenú poškodením hadíc a zväzkov káblov. Majitelia aut ktorý túto udalosť museli riešiť by Vám potvrdili, že vymeniť zväzky káblov elektroniky nieje lacná záležitosť, odhliadnuc od skutočnosti že poškodené káble môžu spôsobiť ďaľšie nákladné poruchy na elektronike a v najhoršom prípade aj požiar.

 

Ako teda auto ochrániť? Jednoduchým a účinným spôsobom, je namontovanie odpudzovača kún a hlodavcov do auta.

 

Odpudzovače kún a hlodavcov sú dostupné v dvoch verziách napájania:

 

1. napájanie z palubnej siete vozidla – teda odpudzovač je pripojený priamo k elektrickej sieti vozidla a je napájaný z jeho akumulátora (odpudzovače sú zväčša konštruované pre napájanie 12V).

 

2. napájanie externou batériou, nezávislou na palubnej sieti vozidla, teda vhodné pre vozidlá s 12V aj 24V palubnou sieťou (v ponuke DERAMAX Auto)

 

Z hľadiska spôsobu ochrany vozidla ich delíme na 2 druhy:

 

1. odpudzovače vysielajúce utrazvukový signál

2. odpudzovače vysielajúce ultrazvukový signál s doplnkovou funkciou vysokonapäťového výboja teda dvojnásobná ochrana

 

K bodu 1.

Odpudzovače vysielajú vysokotónový signál ktorý je pre hlodavce a kuny nepríjemný, preto sa týmto miestam vyhýbajú. Ultrazvukový signál ľudské ucho neregistruje, preto človeka neobťažuje. Ak by sme chceli prirovnať účinnosť ultrazvukového signálu na hlodavce, spôsobuje im rovnakú nepohodu, ako človeku siréna.

 

K bodu 2.

Odpudzovače s rovnakým účinkom ako odpudzovače z bodu 1. s doplnkovými vysokonapäťovými terčíkmi, ktoré sa prilepia na karosériu a zvieraťu pri dotyku s nimi uštedria vysokonapäťový výboj. Výboj je síce vysokonapäťový, ale nieje nebezpečný ani pre človeka, ani pre zviera. Pri výboji je uvoľnený tak malý prúd, že nemôže ublížiť ani tomu najmenšiemu zvieraťu. Má teda len preventívny účinok. Je to veľmi účinný prostriedok na odplašenie hlodavca.

 

Aké sú rozdiely medzi týmito dvomi druhmi odpudzovačov z hľadiska napájania:

 

- napájanie z palubnej siete vozidla – odpudzovač je priamo pripojený k akumulátoru vozidla, z ktorého odoberá prúd. Spotreba tohto zariadenia je zanedbateľná, no môže spôsobiť problémy v prípade dlhodobejšieho odstavenia vozidla. V prípade že vozidlo dlhšiu dobu nepoužívate, môže prísť k vybitiu akumulátora. Ak však vozidlo pravidelne používate, spotreba je tak malá že nezaťažuje batériu.

- napájanie externou batériou, nezávislou od palubnej siete vozidla – odpudzovač má vloženú svoju batériu z ktorej čerpá energiu pre činnosť, čím teda nezaťažuje akumulátor vozidla. V tomto prípade nemusíte mať obavy z vybitia akumulátora vozidla ani pri dlhodobejšom nepoužívaní. Nevýhodou je však potrebná kontrola batérie vloženej v odpudzovači a potreba výmeny batérie.

 

Aké sú rozdiely medzi týmito dvomi druhmi odpudzovačov z hľadiska montáže:

 

- obidva druhy odpudzovačov kún a hlodavcov je možné v motorovom priestore uchytiť skrutkami, prípadne obojstranne lepiacou páskou

- montáž odpudzovačov napájaných z palubnej siete vozidla odporúčame nechať na odborníkov v servise. V prípade že si odpudzovač namontujete svojpomocne, odporúčame po montáži nechať zapojenie skontrolovať v servise. Jedná sa o zásah do elektrickej siete vozidla a v prípade neodbornej montáže môžete spôsobiť skrat a zničenie napr. riadiacej jednotky.

Dôležité upozornenie – odpudzovače napájané z palubnej siete vozidla nikdy svojpomocne nemontujte do vozidiel, ktoré sú v záruke. Zásahom do elektrickej siete vozidla stratíte záruku!!! 

- montáž odpudzovačov napájaných externou batériou, nezávislou na palubnej sieti vozidla môže vykonať ktokoľvek. Nezasahujete do elektrickej siete vozidla, nakoľko odpudzovač má svoju vymeniteľnú batériu. Do odpudzovača jednoducho vložíte batériu a umiestnite ho na vhodnom mieste v motorovom priestore.

Tento odpudzovač je vďaka tomu vhodný pre svojpomocnú montáž do vozidiel v záruke, nakoľko ničím nezasahujete do konštrukcie vozidla. Nevýhodou je však potreba pravidelnej kontroly batérie, ktorá je v tomto odpudzovači vložená.

 

Nenechávajte ochranu vozidla pred hlodavcami na náhodu. Vždy je lepšie škodám predchádzať než ich následne odstraňovať.

 

Vybrať si môžete v našom eshope www.protiskodcom.sk  Kliknite TU

 

 

Copyright 2016 - 2024 © protiskodcom.sk